İSTANBUL'UN METROSU

BAŞKANDAN

MEVLÜT UYSAL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

İstanbul'un Metrosu

Dünyanın sayılı metropolleri arasında yer alan İstanbul’u daha hızlı, konforlu ve güvenli toplu ulaşıma kavuşturmak için gece gündüz çalışıyoruz. Raylı sistemler, kavşaklar, yollar, tüneller, toplu taşıma ve otopark konuları ile trafik yönetimini, 7 gün 24 saat çalışarak bir bütün olarak ele alıyoruz. Bu kapsamda hem yeni hem de alanında ilk olan projeleri İstanbul’umuza kazandırıyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kent içi ulaşımı rahatlatmak için yaklaşık 400 yol ve kavşak inşa ettik. Toplam uzunluğu 18,66 kilometre olan tünel yollar yaptık. Metrobüsü hizmete alarak, metropol trafiğini rahatlattık. Otopark sisteminde modern dönüşümü sağladık.

İstanbullular için güvenli, hızlı ve konforlu ulaşım şekli olan metro yatırımlarına hız verdik. Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük raylı sistem yatırımını yaparak Kadıköy - Kartal - Pendik Metro Hattı’nı İstanbulluların hizmetine sunduk. Asrın projesi Marmaray’ı hayata geçirerek, 153 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdük. Türkiye’nin ilk metro geçiş köprüsü olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nü, bir mühendislik harikası olarak en son teknolojiyle inşa ettik. Avrupa ve Asya kıtalarında bulunan tüm raylı ulaşım sistemlerini birleştiren; Marmaray ve deniz ulaşımındaki yolcu aktarmalarının gerçekleştiği Yenikapı Metro İstasyonu’nu hizmete açtık. Böylece ulaşımda tam entegrasyonu başlattık.

Hükümetimiz ve diğer ulaşım paydaşlarımızla birlikte toplam 284,70 km’lik yeni raylı sistem hatları inşa ediyoruz. Yapım aşamasındaki ve ihale sürecindeki projeleri göz önünde bulundurarak, 2023 yılında 624,65 km’lik raylı sistem ağı kurmayı hedefliyoruz. Nihai hedefimiz; toplam 1.100 kilometrelik bir raylı sistem ağına ulaşmaktır.

Tuzla’dan Silivri’ye kadar İstanbul’un her köşesinde dakikalarla yolculuk hedefine adım adım yaklaşıyoruz. 2023 yılında İstanbul, dünyanın pek çok gelişmiş şehrinden daha uzun ve daha modern bir metro sistemine kavuşacak. Böylece Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü her ilçeye, her mahalleye metro ile erişilebilen bir İstanbul’da kutlayacağız.

İstanbul ve siz değerli İstanbullular için yatırım yapmaya ve hizmet üretmeye devam edeceğiz…